PRAKAITAVIMO GYDYMAS BOTULINO INJEKCIJOMIS
Prakaitavimas yra normali organizmo funkcija
Prakaitavimas yra normali organizmo funkcija, padedanti kūnui neperkaisti. Iš tiesų prakaitavimas yra natūralus organizmo temperatūros reguliavimo būdas, todėl šiltuoju metų laiku žmonės prakaituoja. Esant tam tikroms aplinkybėms, pavyzdžiui, dideliam krūviui, nervinantis, pykstant, susigėdus ar išsigandus, žmonės prakaituoja gausiau.
Prakaitas formuojasi prakaito liaukose. Didžioji dalis šių liaukų yra išsidėsčiusios pėdose, delnuose, kaktoje bei pažastyse, todėl šios sritys prakaituoja daugiausiai.
Pernelyg gausus prakaitavimas yra patologiškas
Pernelyg gausus prakaitavimas yra patologija, vadinama hiperhidroze, kurios metu žmonės gausiai ir netikėtai prakaituoja. Žmonės, kenčiantys nuo hiperhidrozės, prakaituoja net ir esant įprastoms aplinkybės, pavyzdžiui, patalpoje su oro kondicionieriumi arba ilsėdamiesi.
Yra dvi hiperhidrozės formos:
• pirminę hiperhidrozę sukelia pernelyg intensyvi prakaito liaukų stimuliacija, kai nėra prakaitavimą sukeliančių veiksnių;
• antrinę hiperhidrozę sukelia koks nors pašalinis veiksnys, pavyzdžiui, infekcija, neurologiniai sutrikimai arba vaistų vartojimas.
Pirminė hiperhidrozė yra santykinai dažna gydoma patologija
Pirminė hiperhidrozė yra dažnas sutrikimas, nuo kurio kenčia beveik 3 proc. žmonių. Paprastai ji prasideda paauglystėje, kai šie dažniausiai yra sveiki. Pirminė hiperhidrozė dažnai nustatoma specifinėse vietose, pavyzdžiui, pažastyse, taip pat plaštakose, pėdose ir ant veido. Dažnai prakaitavimas būna generalizuotas ir pasireiškia visame kūne, tačiau paprastai tokį prakaitavimą sukelia kiti veiksniai, pavyzdžiui, infekcija arba vaistų vartojimas. Nors tiksli pirminės hiperhidrozės priežastis nėra aiški, su pernelyg intensyvia prakaito liaukų stimuliacija siejama natūrali medžiaga, vadinama acetilcholinu. Žmonės dėl prakaitavimo dažnai blogai jaučiasi ir gėdijasi. Šitaip jaustis nereikėtų, nes gausus prakaitavimas yra gydomas.
Kaip žinoti, ar prakaituojate per gausiai?
Jei patirdami darbo krūvị ar šiltuoju metų laiku prakaituojate daugiau negu kiti žmonės, tai nereiškia, kad kenčiate nuo pirminės hiperhidrozės. Tam, kad padėtume jums suprasti, kada reikia kreiptis į gydytoją diagnozei nustatyti, pateikiame šiek tiek praktinės informacijos.
Jums galėtų būti nustatyta hiperhidrozė, jei:
• gausiai prakaituojate be priežasties;
• Persirengiate daugiau negu kartą per dieną;
• Kovai su gausiu prakaitavimu naudojate antiperspirantus, servetėles, miltelius ar kitas priemones;
• Prakaitavimas jus erzina, trikdo, priverčia susigėsti ar skųstis;
• Jums atrodo, kad prakaitas riboja kasdieninį gyvenimą.
Kas yra botulino injekcijos?
Botulino injekcija yra vienas iš veiksmingiausių būdų kovoti su gausiu prakaitavimu, leidžiantis išvengti chirurginio gydymo.
Botulino injekcijos stabdo acetilcholino išsiskyrimą, slopindamos prakaito liaukų veiklą.
Acetilcholino išsiskyrimo stabdymas yra specifinis ir ilgas procesas. Palaipsniui atsinaujina nervų funkcijos, o po to – ir prakaito liaukų funkcinis aktyvumas bei prakaitavimas.
Botulino injekcijos dažniausiai naudojamos pažastų prakaitavimui gydyti.
Gydomosios procedūros nereikalauja specialaus pasiruošimo, taip pat nereikia laiko atsigauti. Poveikis juntamas jau pirmosiomis dienomis, o didžiausias efektyvumas pajuntamas po 2 savaičių ir išlieka 6-9 mėnesius. Procedūra atliekama vieno vizito metu.
Botulino injekcijos iki 90 proc. sumažina pažastų prakaitavimą, prakaitavimas konkrečioje zonoje sumažėja iš esmės.